Ana Sayfa / Makale / Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı, Ziynet Davaları

 
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı; Evlenme sırasında düğün merasimi yapılmaktadır. Evlenen eşler bahse konu merasim sırasında birbirlerine ziynet eşyası hediye ettiği gibi, yakınları ve misafirleri tarafından da çeşitli takılar verilmektedir. Ancak, daha sonra taraflar çeşitli sebeplerle birbirlerinden düğünde takılan bu ziynetlerin iadesini talep edebilmektedirler.

Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı, Ziynet Davaları

Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı, Ziynet Davaları

Yargıtay’a göre, böyle bir durumda ziynet eşyası kim tarafından kime takılmış olursa olsun, kadına bağışlanmış sayılır ve onun kişisel malıdır. Bu eşyaların iade edilmemek üzere kocaya verildiği, kadının isteği ve onayı ile bozdurulup müşterek ihtiyaçlar için harcandığı hususu davalı tarafça kanıtlandığı takdirde, koca bu eşyaları iadeden kurtulur.

Ziynet Eşyalarının Talep Edilmesi

Ziynet eşyalarının talep edilmesi; boşanma davasıyla birlikte talep edilebileceği gibi ayrı bir dava olarak da açılabilir. Ziynet eşyaları, ayrı bir davaya da konu olsa boşanma davasıyla birlikte de talep edilse terditli bir şekilde talep edilmesini öneririz. Öncelikle aynen iade, aynen iadenin mümkün olmaması halinde ise karşılık bedelinin ödenmesi şeklinde bir kademeli talep oluşturmak mühimdir. Bununla birlikte ziynet eşyalarının aynen iadesi mümkün değilse, fiili ödeme günündeki karşılıklarının eşe iadesine karar verilmesi gerekir.

Ziynet eşyaları, mal paylaşımı davası ile birlikte talep edilemez. Çünkü ziynet eşyaları nitelikleri gereği kişisel mal kabul edilirler. Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı, Ziynet Davaları konusunda uzman hukukçu Avukat Ceyhun Öcal, hukuki bilgi ve tecrübesi ile müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

Avukat Ceyhun ÖCAL’ın Vekalet Bilgilerine Ulaşmak İçin Tıklayın.

Ziynet talebi gelecek bilirkişi raporu neticesinde usulüne uygun olarak ıslah edilebilir. Ancak; dilekçeler teatisi aşamasında bahsedilmeyen ziynet talebi ıslah ile talep edilemeyecektir. Ayrıca Yargıtay’ın kararlarına göre, ıslah ile daha önce sayılmayan bir ziynet eşyası talebinde bulunmak da mümkün değildir.

Kayseri Ziynet Eşyası Avukatı

Ziynet Davaları spesifik davalardır. Bu nedenle mutlaka bir avukatın hukuki bilgisinden deneyiminden faydalanmak zorunludur. Kayseri ilinde Ziynet Eşyası Avukatı Ceyhun ÖCAL, Ziynet Eşyası davalarında müvekkillere deneyimi ve tecrübesi ile yardımcı olmaktadır. Kayseri ziynet davası Avukatı Ceyhun Öcal.

Kayseri Avukat Randevu Al

Kayseri Avukat Randevu Al

 
Paylaş
 
 
0530 162 10 97