Ana Sayfa / Makale / Kayseri Tanıma-Tenfiz Avukatı Ceyhun Öcal

 
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3]

Kayseri Tanıma-Tenfiz Avukatı Ceyhun Öcal; Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, boşanma davasını (boşanmada tanıma tenfiz davası) ister Almanya’da, ister Türkiye’de açabilirler. Boşanma davası Alman Mahkemesinde açıldığı takdirde, taraflardan her ikisi de Türk Vatandaşı ise, davada Türk Hukuk kuralları uygulanacaktır. Taraflardan birisi Türk, diğeri Alman vatandaşı ise Mahkeme Alman hukuk kurallarını uygulayacaktır.

Kayseri Tanıma-Tenfiz Avukatı

Alman Mahkemesi tarafından verilmiş olan boşanma kararının Türkiye’de hükmü yoktur. Bu boşanma kararının Türkiye’de geçerli olması için tanınması ve tenfizi gerekmektedir. Tanıma ve tenfiz davalarında, Türk Mahkemeleri tarafından kontrol edilecek husus, Türk Hukuk kurallarının doğru uygulayıp uygulamadığını veya Almanya Hukuk kuralları uygulandı ise, bu durumun Türk kamu düzenini ihlal edip etmediği yönündedir.

Tenfiz : Verildiği ülkeden başka bir ülkede bir mahkeme hükmünün zorla icra etkisini göstermesidir. Tenfiz davasının açılabilmesi ise tanıma davasının şartlarından başka iki şart daha aranmaktadır: Tanıma tenfiz davası ne kadar Sürer

Kayseri Tanıma-Tenfiz Avukatı Ceyhun Öcal

Kayseri Tanıma-Tenfiz Avukatı Ceyhun Öcal

Karşılıklılık İlkesi: İki devlet arasında bu konuda bir anlaşma ya da böyle bir anlaşma olmasa dahi fiilen tenfize dair bir uygulama varsa veya yabancı ülke yasalarında ilamlarının tenfizine ilişkin bir hüküm varsa yabancı mahkeme ilamı tenfiz edilebilir.

  • Savunma Hakkına Uyulmuş Olması: O yer kanunları uyarınca, kendisine karşı tenfiz istenen kişinin hükmü veren mahkemeye usulüne uygun bir şekilde çağrılmamış veya o mahkemede temsil edilmemiş yahut bu kanunlara aykırı bir şekilde gıyapta hüküm verilmiş ve bu kişinin yukarıdaki hususlardan birine dayanarak tenfiz istemine karşı Türk Mahkemesine itiraz etmemiş olması gereklidir.

Tanıma ; Yabancı bir ülkede bir mahkeme hükmünün kesin hüküm etkisinin kabul edilmesi demektir. Tanıma davasının açılabilmesi aşağıdaki şartlara bağlıdır:

  • Yabancı mahkemeler tarafından verilmiş bir ilam olmalıdır.
  • Dava konusu ilamın şekli ve maddi anlamda kesinleşmiş olması gerekir.
  • İlamın Hukuk Davalarına İlişkin Olması Gerekir.
  • Yabancı İlamın Türk Mahkemelerinin Münhasır Yetkisine Girmeyen Bir Konuda Verilmiş Olması Gerekir.
  • Dava Konusu Yabancı İlamın Türk Kamu Düzenine Açıkça Aykırı Olmaması Gerekir.
  • Yabancı İlamın Kanunlar İhtilafı Kurallarına Uygun Olması Gerekir.

Kayseri Barosu Avukatlarından Avukat Ceyhun ÖCAL, Tanıma- Tenfiz Davalarında Kayseri İlinde müvekkillerine en sağlıklı, hukuki bilgileri vermektedir. Tanıma- Tenfiz davaları tecrübeli hukuk bilgisi gerektiren davalardır. Ufak bir hata durumunda çok büyük hak kayıpları  da yaşanabilir. Bu nedenle Kayseri Tanıma Tenfiz Avukatı Ceyhun ÖCAL, her zaman hukuki bilgisi ve tecrübesi ile müvekkillerine yardımcı olmaktadır. Kayseri Avukat Ceyhun ÖCAL.

 
Paylaş
 
 
0530 162 10 97