Ana Sayfa / Makale / Kayseri Araç Değer Kaybı Ve Trafik Kazası Tazminat Avukatı

 
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir? Kazalarda hasar gören araçların, kaza öncesi ikinci el piyasa değeri ile onarımı yapıldıktan sonra gerçekleşen değeri arasındaki fark, değer kaybı olarak tanımlanır. Diğer bir ifadeyle aracınızda meydana gelen hasar onarılsa dahi bilindiği üzere kaza sonrasında araçta oluşan maddi hasar nedeniyle araç ikinci el piyasasında eskiye nazaran daha az rağbet görmektedir. Rağbetin azalmasıyla ortaya çıkan zararın tespitinde ise aracın kilometresi, markası, modeli, üretim yılı, piyasa değeri, hasar geçmişi ve hasarın niteliği gibi kriterler önem arz etmektedir. Ülkemiz sigorta sektöründe yeni dönemde sıkça gündeme gelmekte olan değer kaybı tazminatları, yetkisini Sigortacılık Kanunu ve Sigorta Eksperleri Yönetmeliğinden alan Sigorta Eksperi vasıtası ile hesaplanmaktadır.

Kayseri Araç Değer Kaybı Ve Trafik Kazası Tazminat Avukatı

Kayseri Araç Değer Kaybı Ve Trafik Kazası Tazminat Avukatı

Kayseri Araç Değer Kaybı Ve Trafik Kazası Tazminat Avukatı

01.06.2015 tarihi öncesinde yayınlanmış resmi bir hesaplama formülü bulunmadığından bu tarihten önce meydana gelen zararların hesabında çeşitli formüller kullanılarak tespitler yapılmaktaydı. Ancak yapılan bu hesaplamalarda tam anlamıyla birliktelik bulunmamaktaydı. 01.06.2015 tarihinden itibaren meydana gelen kazalardan kaynaklı değer kaybı tazminatı hesabında ise Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ‘‘Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’’ ve eklerinde belirlenen formül ve yöntemler uygulanmaktadır.

İzlenmesi Gereken Hukuki Prosedür Nedir?

Söz konusu tazminat talebi için farklı yol ve yöntemler bulunmaktadır. Şöyle ki; hak sahibi, araçta meydana gelen değer kaybı tazminatı talebini diğer aracın malikine veya şoförüne yöneltebileceği gibi aracın sigorta firmasına karşı da yöneltebilir. Genel bir ifadeyle söz konusu tazminat talebi yasadan kaynaklı müşterek/müteselsil sorumluluk gereği kişi ve kurumların tamamına karşı aynı anda yönlendirilebilmektedir.

Uygulamada değer kaybı tazminatı genellikle sigorta şirketinden talep edilmekte ve uyuşmazlığın çözümü noktasında normal dava prosedürüne göre daha pratik ve hızlı bir yöntem olan Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurular yapılmaktadır. Dava ve tahkim yoluna gidilebilmesi için öncesinde yasal zorunluluk gereği sigorta şirketine birtakım zorunlu evrakların sunulması suretiyle başvuru yapılması gerekmekte ve başvurudan itibaren 15 gün içerisinde talebin kısmen veya tamamen giderilmemiş olması gerekmektedir. Sigorta kuruluşu tarafından talebi kısmen veya tamamen giderilmemiş olması halinde ise yasal süreç(tahkim yolu) 4 ay kadar sürmektedir.

Kayseri Araç Değer Kaybı Tazminatları Avukatı Ceyhun ÖCAL, Dürüstlük ilkesi bağlamında müvekkillerine yardımcı olmaktadır ve araç trafik kazası tazminatları konusunda müvekkillerine yardımcı olmaktadır.

 
Paylaş
 
 
0530 162 10 97