Ana Sayfa / Makale / Kayseri İfade Avukatı ve Soruşturma Avukatı

 
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

8197 sayılı Yakalama, gözaltına alma ve ifade alma yönetmeliği doğrultusunda şüpheli olan kişilerin işlemleri yapılır. Hukuka aykırı işlem yapılmasının tespiti ise Kayseri ifade avukatının görevidir.

İfade Avukatı Nedir ve Neler Yapar?

Kayseri İfade Avukatı ve Soruşturma Avukatı

Kayseri İfade Avukatı ve Soruşturma Avukatı

Kayseri ifade avukatı, ifade alma yönetmeliği doğrultusunda hizmet veren kişidir.

Eğer yasal olarak ifade alma ve sorgu işlemleri gerçekleştirilmezse, mahkeme nezdinde bu sorgunun ya da ifadenin herhangi bir değeri yoktur. Bir diğer konu da ifadenin Kayseri ifade avukatı nezaretinde alınmasıdır.

İfade Verme ve Avukatın Sorguda Bulunma Zorunluluğu

Kişi ya da kişilerin haklarında isnat edilen suçlardan dolayı ifade vermeleri gerekiyorsa ya da kolluk kuvvetleri tarafından ifadeleri alınacaksa, kişiler bu işlemleri Kayseri en iyi ifade avukatı nezaretinde yapma isteyebilirler. Daha doğrusu CMK madde 150’ye göre böyle bir hakları vardır. Eğer kişi ya da kişilerin avukat tutacak paraları yoksa talep etmeleri halinde baro tarafından ücretsiz avukatı, sorgu ve ifade verme işlemlerinde hazır bulunurlar.

Avukatın Sorgu ve İfade İşlemlerinde Zorunlu Olduğu Haller

Bazı durumlarda şüpheli olan kişiler talepte bulunmasalar bile yasal zorunluluktan dolayı, sorgu ve ifade verme işlemleri mutlaka avukat nezaretinde gerçekleştirilir.

Avukatın zorunlu olduğu durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • CMK madde 150/2’de belirtilen 18 yaşından küçük olan yani kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiler, avukat nezaretinde ifade verebilirler. Ayrıca sağır ve dilsiz olan kişilerin ifadeleri de avukat nezaretinde alınmalıdır.
 • CMK madde 150/3’de belirtilen, cezanın ağırlığı nedeniyle kişi ya da kişilerin avukat bulundurma zorunluluğu vardır. Genel olarak alt sınırı 5 yıldan fazla olan hapis cezaları söz konusu olduğunda kişilerin ifadeleri avukat nezaretinde alınır. Eğer bu durumda olan kişilerin avukata verecek ücretleri yoksa baro tarafından ücretsiz avukat görevlendirilir.
 • Sanık hakkında tutuklama talebi varsa, kendisinin seçeceği ya da baro tarafından görevlendirilen avukat nezaretinde kişi ya da kişilerin ifadeleri alınmak zorundadır (CMK 101/3).
 • Seri muhakeme usulü kapsamında sanık ya da sanıkların soruşturmada avukat tarafından temsil edilmeleri yasal zorunluluktur (CMK madde 250).

İfade Alma ve Sorguda Yasak Olan Yöntemler

Şüpheli durumdaki sanığın ifadesi tamamen özgür iradesine dayanmalıdır. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 148. Maddesi, ifade ve sorgu işlemlerinde yasak olan usulleri detaylı olarak anlatmış ve düzenlemiştir.

CMK madde 148/1’e göre ifade ve sorgu sırasında kişi ya da kişilere; işkence yapmak, ilaç vermek, yormak, aldatmak, cebir ya da tehditte bulunmak, bazı araçları kullanarak bedensel ve ruhsal müdahalelerde bulunmak kesinlikle yasaktır.

CMK madde 148/3-4’e göre; avukat hazır olmadan kolluk kuvvetleri tarafından alınan ifade, mahkeme huzurunda sanık doğrulamadıkça geçerli olamaz.

CMK madde 148’e göre sorgu ve ifade sırasında yasak olan yöntemler, aşağıda sıralanmıştır:

 • Kötü davranma,
 • İşkence,
 • İlaç verme,
 • Bedensel ve ruhsal olarak yorma,
 • Aldatma,
 • Cebir ve tehditte bulunma,
 • Bazı araçlar kullanarak şüphelinin iradesini kırmaya çalışma,
 • Kanun aykırı vaatlerde bulunma.

Kayseri’de İfade Avukatı Hizmeti Nasıl Verilmektedir?

Kayseri İfade Avukatı Ceyhun ÖCAL olarak, müvekkillerimizin isteği doğrultusunda ifade alma ve sorgu aşamasında hazır bulunuyoruz.

Eğer sorgu ve ifade alma işlemleri hukuka aykırı olarak gerçekleşmişse, bu duruma dava sürecinde itiraz ediyoruz.

Müvekkilimizin mağdur olmaması adına tüm savunma işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

İfade Avukatı Olarak Verdiğimiz Hizmetler

Kayseri avukat olarak, ifade işlemlerinin hukuka uygun olarak gerçekleşmesini sağlıyoruz. Müvekkilimize karşı hukuksuz ifade alma işlemi uygulanmışsa, bu durumu mahkemede belirtiyor ve alınan ifadenin geçersiz olmasını sağlıyoruz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İfade avukatı ücretleri ne kadar?

İfade avukatı vekalet ve danışmanlık ücretleri için bizleri aramanız yeterlidir.

Kayseri’de en iyi ifade avukatını nasıl bulabilirim?

Kayseri ilinin en iyi ifade avukatlarından hizmet almak için bizleri hemen arayın.

İfade avukatı ne yapar?

Müvekkilinin ifadesinin kanuna uygun olarak alınıp alınmadığını inceler. Hukuksuz ifadelere karşı mahkemede savunma gerçekleştirir.

Hukuka Aykırı İfade ve Sorgu Ne Demek?

CMK madde 148’deki unsurlar gerçekleşmişse, sanığın ifade ve sorgu işlemi hukuka aykırı olarak gerçekleşmiş demektir.

 

Kayseri İfade Alma Avukatı Ceyhun ÖCAL. Tlf: 0 530 162 10 97.

Kayseri Soruşturma Avukatı Ceyhun ÖCAL. Tlf 0 530 162 10 97.

 
Paylaş
 
 
0530 162 10 97